Naslovnica Rifin's news Nisu mogli svi ući……

Nisu mogli svi ući…… PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Četvrtak, 19 Travanj 2001 20:33

U srijedu, 18.04.2001. godine održana je promocija novog lista: "GLASILO suvremenih gledanja Društva "JOSIP BROZ TITO" u do kraja ispunjenoj dvorani. Znatiželja slušateljstva je bila izrazita i već nakon nekoliko trenutaka list je bio razgrabljen (besplatno je djeljen). Glavni urednik Ante Kesić je u uvodnom slovu izrazo bojazan koliko će dugo Glasilo izlaziti jer nije osigurana materijalna potpora. Materijalnu potporu nije odbila prethodna već ova vlast sa obrazloženjem da se ne želi podržavati razvoj kulta ličnosti. Jasno ovo je kompliment Josipu Brozu jer ga se sječanju uglavnom građani stariji od četrdeset godina. Što drugim rječima znači da će se usprkos svemu lik i djelo Josipa Broza sačuvati.

Kao što je to uobičajeno prigodom promocije održan je "okrugli stol" na temu: "SAMOUPRAVLJANJE I PARTICIPACIJA" Na žalost nije bilo prisutnih predstavnika sindikata što je i eksplicite primjećeno.

U demokratskoj i civiliziranoj atmosferi je izneseno niz kritičkih primjedbi što je uistinu predstavljalo samoupravljanje u prethodnoj Jugoslaviji ali i izrazi nostalgije za jednim prošlim humanijem i čovjeku primjerenijem sustavu.

Mora se reći da je rasprava imala cilj da precizira postojeći u odnosu na prethodni privredni - i šire - društveni sustav.

Poruka skupa je jasna i nedvosmislena: "Usprkos mnogim greškama i propustima, usprkos našim običajima, povijesnim zasadama, birokratizacijom i boljševizacijom sustava - što znači da smo samoupravljanje obezvrijedili (radikalniji analitičari bi rekli: kompromitirali) - samoupravljanje ostaje za sada najbolji izlaz za sve građane Zemlje. Odnos rada i kapitala će morati konvergirati jer je to uslov opstanka Zemlje. Ovo tim više što je danas rad kriterij razvoja a ne kapital i nije moguće u dugom roku održati dominaciju kapitala. Hrvatski građani imaju bogato iskustvo sa samoupravnim sustavom - dobrim i lošim stranama - te im je obveza da ga izučavaju i provode u život pri čemu bi vlast morala ove projekte podržavati kako bi se izašlo iz krize. Izlazak iz krize nije moguće ostvariti bez velike koalicije rada i kapitala. Uloga - zapravo zadatak - je države da svojim djelovanjem ubrza te i takve procese. To se zove pluralno društvo.