Naslovnica Rifin's news Jeffrey Sachs

Jeffrey Sachs PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Subota, 06 Listopad 2001 22:39

Kada je jasno gdje ideš tada možeš to napisati I obznaniti vrlo sažeto. Tako J. Sachs novu ekonomsku strategiju sažimlje u sedam točaka.
1. IZBJEĆI RAT. Amerika treba iskoristiti svu raspoloživu diplomaciju i mirnim putevima doći do terorista. Rat je posljednja solucija.
2. VRATITI povjerenje u osnovnu infrastrukturu prometa i međunarodne razmjene.
3. SVIJET TREBA blokirati financije terorista, zaustaviti promet i isporuke oružja.
4. SAD I EU trebaju ustrajati na tome da OPEC spriječi velike poremećaje u ponudi naftom I ako treba, ponuditi svoju ratnu mornaricu za prijevoz nafte.
5. VODEĆE središnje banke neka nastave osiguravati likvidnost.
6. SVJETSKA trgovinska organizacija treba započeti novu rundu pregovora na svojem sastanku u studenom kako bi svim članicama otvorila put ka slobodnoj trgovini. Vrijeme je da razvijene zemlje uvaže primjedbe siromašnih. U međuvremene bogati neka odmah otvore svoja tržišta za uvoz proizvoda siromašnijih zemalja, prvenstveno poljoprivrednih.
7. AMERIKA konačno treba shvatiti potrebe najsiromašnijih i više financirati borbu protiv AIDS-a i ostalih smrtonosnih bolesti te otpisati dugove najsiromašnijima.

Tekst koji smo prenijeli možete naći u časopisu „BANKA“. Uvodno je iznesen podatak da su gubici na svjetskim burzama dostigli tri bilijuna dolara (3.000.000.000.000,00 $) što u odnosu na gubitke u SAD od 20 milijardi dolara znači 150 puta više. Što su ti, dragi čitaoče, multiplikativni učinci – nema linearnosti.

Liberalni ekonomisti koji glorificiraju tržište I opću teoriju ravnoteže u kratkom vremenu su dobili dva vrlo neugodna “direkta”. Prvi se odnosi na djelotvornu intervenciju država (koje smatramo nosiocima liberalizma) – SAD i Velika britanija – kada je bilo neophodno da se povuku potezi kako ne bi nastala katastrofa na burzama (koje smatramo upravo idealnim dokazom tržišne učinkovitosti). Ostale centralne banke razvijenih zemalja su pratile navedeni obrazac. Promjene su se zbile I na tržištu kapitala, pravnom sistemu I da ne nabrajam dalje. Drugi udarac dolazi od strane uglednog ekonomiste koji sasvim pragmatično iznosi potrebne promjene ne osvrčući se u kojoj je mjeri supstituirano tržište. Ovim se jasno pokazuje da liberalizam kako ga zastupaju neki ekonomisti je stvar dodiplomskog studija poslije kojeg se pažnja usmjerava na stohastičke procese I na promidžbu nacionalnih interesa u okviru globalnih određenja.

Temeljna priča razvijeni nerazvijeni ponovno dobija na značaju. G7 + Rusija morat će o problemima nerazvijenih odlučno progovoriti I pokrenuti razvoj nerazvijenih. Naime, globalizacija zapravo znači odlučno zadržavanje nerazvijenih tamo gdje se danas nalaze jer tržište kako gu zagovaraju liberalisti zapravo razlike između ravzijenih I nerazvijenih. Jasno da struktura koju tržište „učvršćuje“ objektivno ne može biti boljitak za nerazvijene; moraju se naći drugi, pravedniji, izlazi za njih. U smislu komparativne analize predlažem čitaocu da ponovno pročita moj napis na ovim stranicama pod naslovom: “Katalizator” kojeg sam napisao povodom rušenja “blizanaca” I neka sam izvede zaključke.

Očito je da globalizacija mora dobiti nove obrise. Postojeći scenarij nije moguće održati. J.F.Kennedy je jednom izjavo: “Ako društvo nije u mogućnosti pomoći mnogobrojnim siromasima neće biti kadro ni spasiti malobrojne bogataše.” Postignuti stupanj globalizacije ovu našu Zemlju ipak čini nedjeljivim sistemom. Nerazumjevanje te činjenice vodi nas u katastrofu.