Naslovnica Rifin's news Mikrosoft najavljuje 5,3 milijardi dolara za istrašživanja

Mikrosoft najavljuje 5,3 milijardi dolara za istrašživanja PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Nedjelja, 28 Srpanj 2002 09:35


Dalje, «Vjesnik» od 27. srpnja 2002. godine na zadnjoj strani, navodi da će Mikrosoft povećati ulaganja u istraživanje i razvoj za 20%.

Povećat će se zaposlenost za desetak posto.

Bill Gates je odlučio agresivno investirati na razvoj postojećih i osvajanja novih područja;. priča košta navedenih 5.3 milijarde dolara.

50,5 tisuća zaposlenih do lipnja 2003. će se povećati za dodatnih 5000.

Strategija razvoja tvrtke će se proširiti i na nova područja poslovanja.

Nove mlade industrije na burzama pokazuju velik rast i velik pad tečaja njihovih dionica. Poput balona lako i brzo im raste/pada cijena. U uvjetima recesije i stanja na tržištu kakpitala «visoki senzibilitet» ovih vrijednosnih papira donosi «preko noći» ogromne gubitke/dobitke. Velike tvrtke su svjesne da u dugom roku vrijednost njihove dionice određuje realna ekonomija. Upravo strategije razvoja tvrtke daju jasan signal što će se činiti u tvrtkama i, izvedeno iz toga, koju je cijenu dionice moguće očekivati u srednjem i dugom roku.

Nove industrije su nestabilni sistemi što iziskuje značajna ulaganja u istraživanje i razvoj. Naime, okoštavanje strukture sistema čini isti inertnim što je karakteristika tzv. starih industrija. Kako nestabilni sistemi imaju sposobnost brzog rasta/pada entropije to je upravljanje tim i takvim sistemima odlučujuće za njihovu budućnost. Entropija se u ekonomiji smanjuje učinkovitim investiranjem.

Kako je tržište brzo rastuće to je od najvećeg zamislivog interesa povećanje tržišnog kolača. Ovo se čini i po cijenu lošijeg financijskog rezultata u kratkom roku. Naime, kao što je znano, radi se o industrijama velike dodane vrijednosti što stvara pretpostavke za dinamiziranje razvoja.

Treba indentificirati namjeravani rast ulaganja u istraživanje i razvoj od 20% nasuprost rastu zaposlenosti od deset posto. Na djelu je supstitucija rada kapitalom što je u novim industrijama samo uočljoviji trend u odnosu na klasične industrije.

Ipak najvažnijim mi se čini potreba Mikrosofta da disperzira svoju poslovnu aktivnost. I ovdje se pokazuje da ne treba sva «jaja staviti u istu košaru». Povijest pokazuje, ako išta pokazuje i dokazuje, da krize vode ka konglomeratima kako bi se «lakše» amortizirala kriza. Naime, svaka djelatnost ima svoju reakciju na krizno stanje i disperzija rizika postaje odlučujućom u odabiru strategija.

Poučak za Hrvatsku. Rdimo suprotno od iznesenog. Obrazovni sistem i znansot marginaliziraju se i privredna aktivnost «treba doći iz inozemstvat» jer nismo u stanju dinamizirati vlastiti razvoj. Okoštali sistemi - od države do tvrtke - ustrajno povećavaju svoju entropiju. Stečajevi postaju mogući izlaz iz krize. Perspektive naše djece/unučadi kao što to pokazuje anketa zabrinjavajući su.

Preporuka vlasti. Razmislite što i zašto čini Bill Gates i, kada spoznate nužnost zbog koje se čini što se čini, kopirajte ga. On ne rasprodaje svoju imovinu (čuva obiteljsko srebro – sic!) već putem nove vizije želi rješiti krizu u kojoj je i Mikrosoft. Ne traži pomoć «izvana» već svojim politikama i preraspodjelama stvara novu kombinaciju. To se zove stvaralačko razaranje da podsjetim na uvijek aktualnog Schumpetera.