Naslovnica Rifin's news PROFIT. «Zašto je potrebno osnovati nacionalnu komercijalnu banku»

PROFIT. «Zašto je potrebno osnovati nacionalnu komercijalnu banku» PDF Ispis E-mail
Autor Guste Santini   
Četvrtak, 25 Srpanj 2002 09:44


Najnoviji broj ovog sve uglednijeg mjesečnika posebno obrađuje navedenu temu. O tome sam pisao na mnogim mjestima što je čitaocima ovih stranica poznato. Sudjelovao sam u analizi ekspetnog tima «PRFIT»-a.

Svoje poglede su iznijeli:

Željko Ivančević: «Ima prostora za osnivanje Nacionalne banke»
Anton Kovačev: «HBOR-u treba dati veći kapital za potporu gospodarstva»
Vladimir Lasić: «Nacionalna banka treba biti u funkciji strategije razvoja»
Guste Santini: «HNB je glavni krivac za današnju poziciju Hrvatske»
Zoran Bohaček: «Nacionalna banka je projekt bez opravdanja».

Kako se privredni problemi usložnjavaju polako se stvara kritična masa - sve veći broj poslovnih ljudi i profesionalnih ekonomista - sa zahtjevom da se ostvari Projekt kako bi iz procesa divergencije realnog i financijskog sektora učinio obrat i pokrenuo proces konvergecije. Globalizacija putem neoliberalizma koji bogate čine bogatijim a siromašne siromašnijim i prosječnom građaninu više ne izgleda prihvatljivim putem. Kada stvari «zaškripe» tada razvijeni odmah posegnu za nekom od intervencionističkih mjera. Tada sve teorije o perfektosti konkurencije i najboljem rješenju koje nudi tržište padaju u vodu. Evropska unija puna je takvih zahtjeva. Naime, svima je jasno da eurizacija ekonomije znači prihvatiti kriterije najrazvijenijih u njima i da to stvara ozbiljna ograničenja u depresiji. Teško je za vjerovati da će građanin Njemačke za ljubav Unije prihvatiti smanjenje očekivanja glede svoje perspektive ili perspektive svoje djece. Nezaposlenost i nedovoljan rast društvenog proizvoda uvijek iznova aktualiziraju nacionalne interese. Ovo ne zato što je neki narod određen nacionalistički već zato jer želi da u okviru svoje zemlje, kojoj daje tako velike kontribucije, bude zaštićen na primjeren način.

Male zemlje poput Hrvatske ušle su nespremne - bez strategija i politika - u proces globalizacije i dogodilo se je najgore što se jednoj mladoj zemlji može dogoditi: danas imamo vrlo ograničen suverenitet. Teško je govoriti o suverenitetu ako ne pružate povećanje blagostanja (ili bar očekivanja) svojim građanima i ako su perspektive tako tmurne kao što je to danas slučaj u Hrvatskoj.

Na kraju ovaj broj donosi i temu pod naslovom: «I osiguravajuća društva u većinskom vlasništvu stranaca» čime se dobija potpuna slika o stanju financijskog sistem Hrvatske. Naime, kao što je znano investicijski fondovi su u vlasništvu «domaćih» banaka. Sve je poznato. I to je to.

Sugeriram da kupite ovaj broj časopisa. Učinite to putem telefona na broj 01/4617-387.